Pre-workout ها چه کاری انجام میدهند؟

فهرست مطالب

Pre-workout (قبل از تمرین) چیست و چه کاری انجام می دهد؟

مکمل‌های قبل از تمرین برای تقویت انرژی و تمرکز برای کمک به بهبود استقامت و عملکرد در طول تمرین طراحی شده‌اند. آنها معمولاً حاوی ترکیبی از موادی مانند کافئین، اسیدهای آمینه و کراتین هستند که همه آنها با هم برای افزایش عملکرد ورزشی، تاخیر در خستگی و بهبود قدرت و قدرت عضلانی کار می کنند.

برای ورزشکاران در هر سطحی معمول است که از مکمل های قبل از تمرین استفاده کنند، یا با هدف به دست آوردن برتری بیشتر در عملکرد خود، یا به سادگی انرژی فیزیکی و ذهنی خود را قبل از تمرین تقویت کنند. اغلب قبل از تمرین با وزنه یا HIIT (تمرین تناوبی با شدت بالا) مصرف می‌شود، اما می‌توان آن را قبل از تمرینات هوازی با حالت ثابت نیز انجام داد.

در Pre-workout (قبل از تمرین) چیست؟

در حالی که تأثیرات Pre-workout (قبل از تمرین) می تواند بسته به مواد تشکیل دهنده و مقادیر استفاده شده متفاوت باشد، تعدادی از ترکیبات رایج تقریباً در تمام فرمول های قبل از تمرین وجود دارد. بیایید بررسی کنیم.

کافئین: کافئین محبوب‌ترین ماده در فرمول‌های Pre-workout است (مگر اینکه stim-free باشد). بسیاری از مزایای pre-workout از آنجا ناشی می شود، زیرا کافئین بر انرژی، تمرکز و هوشیاری تأثیر می گذارد.

نشان داده شده است که کافئین عملکرد شناختی را بهبود می بخشد، تمرکز را افزایش می دهد، عملکرد را افزایش می دهد، خستگی را به تاخیر می اندازد، خستگی درک شده را کاهش می دهد و به طور کلی به ورزشکاران اجازه می دهد در طول یک جلسه تمرین تیز بمانند [1] [2].

مطالعات همچنین نشان می دهد که مصرف دوزهای کم تا متوسط کافئین در حدود 15 تا 80 دقیقه قبل از ورزش، عملکرد استقامتی را 2 تا 7 درصد بهبود می بخشد [3]، به همین دلیل است که می توان Pre-workout را برای تمرینات کاردیو و همچنین قدرتی انجام داد.

کراتین: کراتین مونوهیدرات یکی از محبوب ترین مکمل های ورزشی است که تحقیقات گسترده ای روی آن انجام شده است. و دلیل خوبی دارد. نشان داده شده است که کراتین قدرت و استقامت عضلانی را افزایش می دهد [4].

در حالی که لزوماً نیازی به مصرف کراتین pre-workout ندارید، قطعاً هیچ ضرری ندارد. کراتین در دسترس بودن ATP (منبع انرژی اولیه بدن برای انقباض عضلانی) را افزایش می دهد، عملکرد عضلات را بهبود می بخشد و خستگی را به تاخیر می اندازد. اگر می خواهید در مورد نحوه مصرف کراتین بیشتر بدانید، به وبلاگ ما مراجعه کنید.

بتا آلانین: بتا آلانین یک اسید آمینه غیر ضروری است که با افزایش غلظت کارنوزین در بدن از خستگی عضلات در حین ورزش جلوگیری می کند. کارنوزین یک ترکیب طبیعی است که به جلوگیری از التهاب ماهیچه ها کمک می کند، بنابراین به عنوان یک بافر pH درون سلولی عمل می کند [5].

همچنین یک احساس سوزن سوزن شدن اغلب با Pre-workout همراه است. این پارستزی نامیده می شود که معمولاً در افرادی که تجربه مصرف بتا آلانین را ندارند رخ می دهد. این یک احساس سوزن سوزن شدن یا خارش است که حدود یک ساعت طول می کشد و به خودی خود فروکش می کند. این تجربه را می توان با تقسیم بتا آلانین به دوزهای کوچکتر به حداقل رساند.

بتا آلانین معمولاً در حدود 3 گرم در هر وعده مصرف می شود. با این حال، برخی از افراد ممکن است دوزهای بسیار کمتر یا بالاتر را انتخاب کنند.

سیترولین مالات: سیترولین مالات یک اسید آمینه است که در تولید اکسید نیتریک نقش دارد.

نیترات ها: نیترات ها ترکیباتی هستند که در سبزیجاتی مانند چغندر و سبزی های برگ دار یافت می شوند. در صورت مصرف و جذب، نیترات ها می توانند در بدن به اکسید نیتریک تبدیل شوند.

همچنین شایان ذکر است که اکسید نیتریک سهم قابل توجهی در “پمپ عضلانی” دارد که با افزایش موقتی در اندازه عضلانی و عروقی ناشی از افزایش جریان خون و رساندن اکسیژن به عضلات مشخص می شود.

پمپاژ مورد توجه بدنسازان و ورزشکاران به طور یکسان است، زیرا نه تنها ظاهری عضلانی تر و مشخص تر به نظر می رسد، بلکه می تواند تأثیر روانی مثبتی بر روی فرد داشته باشد و به تقویت انگیزه در طول تمرین کمک کند.

ال آرژنین: ال آرژنین یک آمینو اسید است که در فرآیندهای فیزیولوژیکی مختلف بدن از جمله سنتز پروتئین و تولید اکسید نیتریک نقش دارد. ال آرژنین پیش ساز اکسید نیتریک است که (همانطور که می دانید) به افزایش جریان خون در عضلات کمک می کند.

در حالی که قبلاً اثرات اکسید نیتریک را برای عملکرد ورزشی پوشش داده‌ایم، شایان ذکر است که ال-آرژنین، سیترولین مالات و نیترات‌ها همگی اثرات مشابهی دارند، اما آنها را از طریق مکانیسم‌های مختلف به دست می‌آوریم (این مقاله دیگری برای یک روز دیگر است). برای اطلاعات بیشتر در مورد مزایای ال-آرژنین، راهنمای مبتدیان ما را ببینید.

BCAA: BCAA (اسیدهای آمینه شاخه دار) گروهی از سه آمینو اسید ضروری هستند: لوسین، ایزولوسین و والین. این اسیدهای آمینه کلید سنتز پروتئین عضلانی و تولید انرژی در طول ورزش هستند. برای اطلاع از زمان مصرف BCAA، به وبلاگ ما مراجعه کنید.

مزایای Pre-workout

مکمل های pre-workout به گونه ای طراحی شده اند که طیف وسیعی از فواید را برای کسانی که به دنبال بهبود عملکرد بدنی خود هستند، ارائه دهند. از نظر عملکرد، برخی از مزایای کلیدی عبارتند از:

افزایش انرژی: قبل از تمرین حاوی ویتامین B6 است که می تواند به کاهش خستگی و خستگی کمک کند.
بهبود تمرکز: کافئین در قبل از تمرین ممکن است تأثیر مثبتی بر عملکرد شناختی، بهبود تمرکز ذهنی و تمرکز داشته باشد.

چه زمانی باید از Pre-workout استفاده کرد؟

۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل از تمرین باعث می شود که مواد وارد جریان خون شما شده و فواید مورد نظر را ارائه دهند. هنگام استفاده از یک مکمل pre-workout حاوی کافئین، مهم است که زمان کافی برای تأثیرگذاری آن در نظر بگیرید.

نیمه عمر کافئین بین سه تا هفت ساعت است. این بدان معنی است که نیمی از کافئین ممکن است بعد از این مدت همچنان در سیستم شما باشد، اگرچه مدت زمان دقیق آن بین افراد متفاوت است. مهم است که هنگام انجام تمرینات ورزشی در شب احتیاط کنید زیرا ممکن است خواب را مختل کند. به همین دلیل، pre-workout بدون کافئین یک جایگزین محبوب برای کسانی است که تمرینات آخر شب را ترجیح می دهند.

نحوه مصرف pre-workout

هنگام مصرف یک pre-workout، بهتر است که دستورالعمل های روی برچسب را دنبال کنید. با این حال، به طور کلی، توصیه می شود یک پیمانه پودر pre-workout را با آب یا نوشیدنی مورد علاقه خود مخلوط کرده و 30 تا 60 دقیقه قبل از تمرین بنوشید.

مهم است که با کمترین دوز توصیه شده شروع کنید، به خصوص اگر تازه وارد مکمل های قبل از تمرین شده اید. این کار برای جلوگیری از هرگونه عوارض جانبی مانند لرزش، حالت تهوع یا سردرد است.

-آیا اسکوپ خشک Pre-workout ایمن است؟
خلاصه, نه

سوالات متداول

برخی از pre-workoutها حاوی مقادیر زیادی کافئین و سایر محرک ها هستند که در صورت مصرف بیش از حد می تواند تاثیر منفی بر سلامت شما داشته باشد. همیشه برچسب را بخوانید و دستورالعمل های دوز را به دقت دنبال کنید. Pre-workout مکملی است که ارزش سرمایه گذاری روی کیفیت را دارد تا اطمینان حاصل شود که دوزها بهینه و ایمن هستند.

لازم نیست. برای عملکرد نیازی به pre-workout نیست. تمرکز بر تقویت تمرینات ورزشی با غذاهای کامل برای عملکرد پایدار حیاتی است. از نظر کاری که pre-workout انجام می دهد، این مکمل مفیدی است که به بهینه سازی انرژی شما قبل از شروع تمرین کمک می کند.

بله، مکمل‌های pre-workout را می‌توان برای دویدن استفاده کرد، زیرا می‌توانند به بهبود استقامت، به تاخیر انداختن خستگی و افزایش تمرکز ذهنی در طول تمرینات شدید کمک کنند. همانطور که قبلا ذکر شد، مصرف کافئین قبل از ورزش می تواند عملکرد استقامتی را 2-7٪ بهبود بخشد [3]. بنابراین، آیا باید pre-workout برای کاردیو استفاده کنید؟ شما می توانید، اما مصرف کافئین از طریق روش های دیگر نیز موثر خواهد بود.

این تا حد زیادی به محصول و نیازهای فردی شما بستگی دارد. معمولاً توصیه می شود بیش از یک وعده در روز مصرف نکنید. مهم است که دستورالعمل های دوز روی برچسب را دنبال کنید و از مقدار توصیه شده زیاده روی نکنید.

به طور کلی توصیه می شود که در طولانی مدت از pre-workout زیاده روی نکنید.

آخرین نوشته ها