شیک پروتئین با شیر یا آب: کدام یک بهتر است؟

فهرست مطالب

هنگامی که نوبت به نوشیدن شیک های پروتئینی با شیر یا آب می رسد، می دانیم که همه ترجیحات طعمی دارند. برخی شیر غلیظ و خامه ای را ترجیح می دهند، در حالی که برخی دیگر گزینه سبک تر را ترجیح می دهند. اما مطمئناً دوز سالمی از علم در مورد این موضوع وجود دارد. بنابراین بیایید با توضیح مزایا و معایب هر کدام، سردرگمی را برطرف کنیم.

آیا باید شیک پروتئینی با شیر یا آب بخورید؟

پاسخ این سوال به اهداف شما برمی گردد. آیا می خواهید وزن خود را افزایش دهید یا کمبود کالری دارید؟

شیک های پروتئینی با شیر دارای کالری بیشتر و پروتئین اضافی هستند. بنابراین اگر هدف شما افزایش مصرف پروتئین است، ترکیب پروتئین با شیر یک انتخاب عالی است. آب هیچ کالری اضافی اضافه نمی کند، و آن را برای کسانی که به دنبال محدود کردن کالری دریافتی خود هستند، به گزینه ای بدیهی تبدیل می کند.

برای روشن کردن همه چیز، از متخصص تغذیه ورزشی واجد شرایط، سؤال کردیم. او گفت: «انتخاب بین شیر و آب بستگی به اهداف شما دارد. اگر هدف شما افزایش وزن یا عضله است، شیر گزینه خوبی با پروتئین و کالری اضافی است. اگر می خواهید وزن کم کنید، آب منطقی است زیرا در کالری خود صرفه جویی می کنید.

با این حال، پایبندی نیز یک عامل مهم است. اینجاست که سلیقه امری جدی است که باید در نظر گرفت. اگر شیک های پروتئینی با شیر را ترجیح می دهید و می دانید که در مصرف آن پایدارتر خواهید بود، شاید ارزش آن کالری اضافی را داشته باشد.

پروتئین شیک با شیر

پروتئین اضافی در شیر

350 میلی لیتر شیر گاو نیمه چرب حدود 12 تا 13 گرم پروتئین دارد. همراه با یک شیک پروتئین آب پنیر، این مقدار 30-35 گرم در هر شیک است. اگر قرار بود یک شیک در روز بخورید، استفاده از شیر به جای آب به شما 84 تا 91 گرم پروتئین اضافی در هفته می دهد. که کاملاً تفاوت ایجاد می کند. دریافت این پروتئین افزوده بسیار خوشایند است، چه حجیم باشید چه نباشید.

کالری بیشتر

350 میلی لیتر شیر نیمه چرب حدود 160 تا 170 کالری دارد، بنابراین در حالی که پروتئین اضافی دریافت می کنید، کالری اضافی نیز دریافت می کنید. در دو تکان، شما به راحتی 300 کالری اضافی در روز دریافت می کنید. این کالری اضافی برای کسانی که در مرحله افزایش حجم هستند عالی است.

ایجاد یک کالری مازاد توسط پزشکان تغذیه ورزشی هنگام تلاش برای بهینه سازی هیپرتروفی عضلات اسکلتی ناشی از تمرینات مقاومتی مورد حمایت قرار می گیرد. به عبارت دیگر، ترکیب تمرینات مقاومتی خوب اجرا شده با کالری مازاد برای دستیابی به موفقیت ضروری است.

اگر هدف شما کمبود کالری است، جایگزینی برای شیر گاو می تواند شیرهای گیاهی باشد. ارائه همان شیرهای خامه ای و گیاهی، تجربه ای مشابه با شیر گاو دارد و در عین حال کالری کمتری نیز دارد.

هضم کندتر

پروتئین آب پنیر در معده و روده کوچک هضم می شود و حدود 1 تا 2 ساعت طول می کشد تا هضم شود. با این حال، هنگامی که با شیر مخلوط می شود، فرآیند هضم پروتئین آب پنیر می تواند طولانی تر شود. شیر حاوی پروتئین هایی است که باعث انعقاد آب پنیر می شود، به این معنی که در معده آویزان می شود.

اما هضم کندتر به این معنی نیست که به روند ساخت و ترمیم عضلات آسیب می رساند. اگر به دنبال آزادسازی تدریجی اسیدهای آمینه هستید، این در واقع یک استراتژی خوب است.

وقتی صحبت از میزان جذب پروتئین در بدن به میان می آید، پروتئین آب پنیر می تواند با سرعتی در حدود 10 گرم در ساعت جذب شود، در حالی که پروتئین تخم مرغ پخته شده بسیار کندتر و با سرعت حدود سه گرم در ساعت جذب می شود.

طعم بهتر

این یکی کمی ذهنی تر است. بسیاری از مردم طعم شیک های پروتئینی با شیر را به جای آب ترجیح می دهند زیرا شیر می تواند بافت نرمی به شیک اضافه کند که طعمی غنی تر و خامه ای تر ارائه می دهد. بالاخره شما در حال نوشیدن یک میلک شیک هستید.

پروتئین شیک با آب

کالری کمتر

همانطور که قبلا ذکر کردیم، 350 میلی لیتر شیر نیمه چرب حدود 160-170 کیلو کالری دارد. اینها کالری اضافی برای کسانی است که به دنبال کاهش وزن هستند. بنابراین اگر هدف شما این باشد، تعویض مایع لبنی برای H2O گزینه بهتری خواهد بود.

لذت بردن از شیک پروتئین همراه با آب برای افرادی که از رژیم غذایی با کالری محدود استفاده می کنند بسیار مناسب تر است و هدف آنها کمبود کالری است.

جذب و هضم سریعتر

بله، مخلوط کردن پودر پروتئین با آب می تواند به جذب و هضم سریعتر در مقایسه با مخلوط کردن آن با شیر منجر شود. به طور خاص، طبق گفته سایمون، «اگر بعد از تمرین شیک می‌خورید، مخلوط کردن با آب باعث هضم و جذب سریع‌تر پروتئین در عضله می‌شود».

این به این دلیل است که شیر حاوی مواد مغذی اضافی مانند لاکتوز و کازئین است که جذب و هضم پروتئین را کند می کند. با این حال، آب مایع ساده‌تری است که حاوی مواد مغذی اضافی نیست و به پروتئین اجازه می‌دهد سریع‌تر جذب شود.

بله، مخلوط کردن پودر پروتئین با آب می تواند به جذب و هضم سریعتر در مقایسه با مخلوط کردن آن با شیر منجر شود. به طور خاص، طبق گفته سایمون، «اگر بعد از تمرین شیک می‌خورید، مخلوط کردن با آب باعث هضم و جذب سریع‌تر پروتئین در عضله می‌شود».

این به این دلیل است که شیر حاوی مواد مغذی اضافی مانند لاکتوز و کازئین است که جذب و هضم پروتئین را کند می کند. با این حال، آب مایع ساده‌تری است که حاوی مواد مغذی اضافی نیست و به پروتئین اجازه می‌دهد سریع‌تر جذب شود.

برای برخی از پودرهای پروتئینی مناسب تر است

برخی از پودرهای پروتئینی، فقط برای آب مناسب هستند. مخلوط کردن این پودرها با آب یک نوشیدنی شفاف، سبک و با طراوت ارائه می دهد. شیر را نمی توان برای چنین بافتی استفاده کرد، و ترکیب طعم های میوه ای مانند سیب و انگور فرنگی سیاه ممکن است بهترین تجربه را ارائه نکند.

راحتی

برخلاف شیر، آب در همه جا قابل دسترسی است. این بدان معنی است که می توانید با یک شیکر پر از پودر به باشگاه بروید و هر زمان که به آن نیاز داشتید آن را پر کنید. این یک تجربه تازه را ارائه می دهد، در حالی که همچنین تضمین می کند که لرزش خود را در کیف باشگاه خود نریزید.

این به ویژه در صورتی مفید است که باید شیک خود را در تمام طول روز حمل کنید و بعد از یک روز در دفتر یک تمرین عصرانه انجام دهید.

بهترین جایگزین شیر یا آب برای شیک های پروتئینی چیست؟

انتخاب شیر گیاهی یک گزینه عالی است که به شما امکان می دهد بافت خامه ای و غلیظ شیر را با کالری کمتری دریافت کنید. شیر گیاهی نیز بدون لبنیات است.

در اینجا برخی از شیرهای غیر لبنی و گیاهی که به خوبی با پروتئین آب پنیر مخلوط می شوند، آورده شده است:

  • شیر بادام
  • شیر جو دوسر
  • شیر نارگیل
  • شیر سویا

خلاصه

مصرف شیک های پروتئینی چه با شیر و چه با آب مفید است. درست نیست که یکی را بهتر از دیگری خطاب کنید، زیرا کاملاً به اهداف، سلیقه و ترجیحات شما بستگی دارد. اگر هدف شما ساخت توده عضلانی است، ترکیب پروتئین با شیر گزینه بهتری است. برای کسانی که به دنبال محدود کردن کالری دریافتی خود هستند، آب توصیه می شود.

با این حال، اگر عاشق طعم و بافت شیک های پروتئینی با شیر هستید، ممکن است به آن پایبند باشید، حتی اگر کالری دریافتی را محدود کنید. همانطور که گفتیم، مصرف آنها به هر صورت خوب است – بنابراین کمی شیر رژیم غذایی شما را از مسیر خارج نمی کند.

آخرین نوشته ها